Na lepše v Muzej Lojzeta Slaka v Mirni Peči, v četrtek, 12. 1. 2023
Muzej Lojzeta Slaka v Mirni Peči 12. 1. 2023
V dolini tihi je vasica mala …
Mama, prihajam domov …
Al jaz pa pojdem po dekle tja daleč pod Gorjance …
Čebelice, čebelice, ve moje ste prijateljice …
To so pesmi, ki so zapisane v naših koreninah. Pa pojdimo na Dolenjsko pogledat, kdo jih je ustvaril za vse nas.
16 članic in članov v sončnem dopoldnevu na železniški postaji, kjer nas vlak že čaka. Tokrat se peljemo v dolino Mirne, kar omogoči lažjo udeležbo članicam dolenjskega dela sevniške občine. Kar nekaj tunelov zmoti naše opazovanje pokrajine. Klepet, klepet, še voščila ob novem letu in že smo v Trebnjem, kjer presedemo na vlak za Metliko. Smo redki potniki v dopoldanskem času, zato sprevodnica zlahka poklepeta z nami.
Mirna Peč je druga postaja, zato je vožnja kratka. Kam pa zdaj? Na srečo je na železniški postaji prometnica (kaj bo, ko jih bodo zamenjali avtomati?!), ki nas usmeri v dolino, hkrati pa nam svetuje gostilno Špolar za okrepitev. Po cesti v dolino, mimo lepih hiš, okrog hribčki s cerkvami, travniki in njive v soncu in velika stavba, obkrožena s številnimi avtomobili. Tovarna? Prišli smo bliže in zagledali otroke, ki so se igrali gnilo jajce. Vzgojiteljici sta nam povedali, kam moramo. Od nove šole in vrtca pelje varna peš- in kolesarska pot v center. Muzej je v stari šoli. V pritličju je predstavitev življenja in dela Lojzeta Slaka, v 1. nadstropju pa urejajo muzej o Tonetu Pavčku.
Vodička, ki smo ji dodelili oceno odlično in čudovito, nas je v uri in pol seznanila z Mirno Pečjo (občino, ki šteje okrog 3000 prebivalcev, razlago imena). Nam je bila všeč razlaga, kako sta se dekla in hlapec mečkala na peči, to glasno mečkanje je zmotilo gospodarja, ki je zaklical: »Mir na peč!«
V muzeju nas prijetno preseneti zvočna opremljenost: s slušalkami nas Slakove melodije odpeljejo v mladost, na veselice, na poroke. Lojze Slak je ustvaril novo smer narodno-zabavne glasbe z diatonično harmoniko in večglasnim moškim petjem. Harmoniko je »obogatil« z dodatnim gumbom. Ideje je črpal iz svojega otroštva, mladosti, ko je slišal besedila ljudskih pesmi in igranje godcev na frajtonarce. Razstavljenih je 8 Slakovih harmonik. Prvič so Lojzeta Slaka po vsej Sloveniji slišali 1957, ko je nastopil na ljubljanskem radiu. 1964 so na radiu nastopili tudi Fantje s Praprotna in Lojze jih je povabil k sodelovanju. Kar 47 let so kot ansambel Lojzeta Slaka osrečevali slovenski narod ne samo doma, ampak tudi v Ameriki, Avstraliji. Razstavljene so srebrne in zlate plošče. V kmečki sobi del klopi ni oblazinjen. Zakaj? Obiščite muzej ali povprašajte nas, ki smo bili tam. Vodička je razstavila (in tudi sestavila) harmoniko, zaigrala dve pesmi. In potem smo ob glasbeni spremljavi zapeli tudi mi V dolini tihi in Čebelice. Posnetek hranimo na svojih računalnikih, saj smo ugotovili, da moramo še trenirati. Pa Janko nam je zaigral nekaj melodij na Slakovo harmoniko.
Vodička je bila tako prijazna, da nam je še svetovala gostilno Špolar, kjer so nas presenetili s hitro postrežbo in zelo dobro hrano. Priporočamo!
Ker bodo čez kakšno leto muzej dopolnili s Pavčkom, se bomo tja še vrnili.
Zapisala: Jelka Slukan
Fotografije: Drago Slukan