Obiskali smo Regijski center za obveščanje Ljubljana (10. 11. 2022)
Ali ste že kdaj poklicali številko 112? Ali veste, da je to enotna telefonska številka za Evropo za klice v sili? Kaj poveš, ko se na drugi strani oglasi operater v centru za obveščanje?
Na ta in druga vprašanja nam je odgovoril g. Tilen Cestnik, Sevničan, ki dela v Regijskem centru za obveščanje v Ljubljani. Prav tako nam je njihovo delovanje pokazal v živo. Slišali smo, kako je neka gospa poklicala pomoč za 77-letno mamo, ki je padla in si verjetno zlomila kolk. Ker vse poteka s pomočjo spleta in računalnika, smo videli takojšen zapis telefonske številke klicatelja, zemljevid kraja nesreče, g. Tilen je še vprašal za priimek poškodovane, ki je zapisan na vhodu oz. domofonu, številko nadstropja in nato je klic takoj posredoval nujni medicinski pomoči. Klic je bil takoj »obdelan« in spravljen v arhiv. Drug klicatelj je sporočil, da v nekem naselju že dva dni leži mrtva srna. Kot v prvem primeru smo tudi v tem primeru videli zapis telefonske klicatelja, zemljevid dogajanja. Sledil je klic lovskemu društvu oz. lovcu, ki skrbi za ta okoliš.
V Sloveniji je 13 regijskih centrov za obveščanje, ljubljanski obsega največjo kvadraturo, ki zajema 3.543 km2 na območju 32 občin. Številu občanov s stalnim bivališčem, ki jih v regiji prebiva okoli 530.000, je namreč potrebno dodati še število dnevnih migracij, ki po ocenah dosegajo okoli 150.000 ljudi. Večina jih prihaja dnevno v Ljubljano na delo, v šole, zdravstvene ustanove ali predstavljajo tranzit po avtocestnem križu. Temu je primerno število klicev. Prejmejo jih okoli 350 do 500 dnevno. Največ za nujno medicinsko pomoč. Teh je na dan okoli 100. Ob dogodkih večjega obsega npr. med neurjem z močnim vetrom in dežjem lani v septembru so v treh urah prejeli 1.700 klicev v treh urah.
Pokazal nam je dokumentacijo, ki obsega posamezno občino in zanjo predviden protokol reševanja glede na vrsto nesreče npr. na avtocestah, cestah, poplavah… Izvedeli smo, da je za delovanje gasilcev odgovoren posamezen župan občine. Kdaj lahko pokličemo 112? Če je poškodovan človek, žival, če je onesnažena voda v potoku, če potrebujete pomoč v gorah … Kaj naj nujno povemo? Kdo kliče, kaj se je zgodilo, kje, koliko je poškodovanih, kakšne so poškodbe, kakšne so okoliščine na kraju, morebitne dodatne nevarnosti pomembne za reševalno akcijo itd. Najboljše je, da se odgovarja na vprašanja operaterja, ki bo zastavil konkretna vprašanja za posamezno nesrečo.
Kdo je lahko operater? Vsak, ki je opravil šolanje na 4-letni srednji šoli. Zaželena je tehniška smer. Človek, ki zna delati timsko, saj se morajo poslušati med seboj (hkrati so v pisarni 3 operaterji), ker se zgodi, da za isto nesrečo kliče več ljudi in uskladiti se, kateri del postopka bo opravil kdo, je nujno. Prav tako je nujna medsebojna izmenjava informacij, saj lahko več prijaviteljev dogodka poda različne informacije.
In kaj Tilna Cestnika najbolj veseli v tej službi? Stik z ljudmi, da res v živo pomaga. Torej človek s srcem! Hvala za to.
Več o številki 112 najdete na: https://www.gov.si/teme/klic-v-sili/
Ker od 9. do 20. 11. poteka Ljubljanski mednarodni filmski festival, smo si ogledali v Kinodvoru več kot 2 uri dolg film španskega režiserja Rodriga Sorogoyena ZVERI. Napet, strašljiv film o francoskih priseljencih v zakotno hribovsko špansko vas, kjer ekološko kmetujeta, vaščane pa to tako moti, da pride do umora. O odnosih med zakoncema, med materjo in hčerjo. Večplastni film z odlično fotografijo.
Zapisala: Jelka Slukan
Fotografije: Drago Slukan