Slavonija in Baranja - 17. in 18. 4. 2018
Fotoreportaža Marte Brežan:
1. https://mojalbum.com/m14b2/17-4-iz-sevnice-skozi-osijek-v-belje
2. https://mojalbum.com/m14b2/17-4-kopacki-rit
3. https://mojalbum.com/m14b2/18-4-sprehod-po-mestu-osijek
4. https://mojalbum.com/m14b2/18-4-djakovo
5. https://mojalbum.com/m14b2/18-4-cernik-ogled-cerkve-in-samostana
6. https://mojalbum.com/m14b2/18-4-banicevac
1. https://mojalbum.com/m14b2/17-4-iz-sevnice-skozi-osijek-v-belje
2. https://mojalbum.com/m14b2/17-4-kopacki-rit
3. https://mojalbum.com/m14b2/18-4-sprehod-po-mestu-osijek
4. https://mojalbum.com/m14b2/18-4-djakovo
5. https://mojalbum.com/m14b2/18-4-cernik-ogled-cerkve-in-samostana
6. https://mojalbum.com/m14b2/18-4-banicevac
Pot – začela se je malo s strahom, da nas bo spremljal dež, kar pa se je dobro izpeljalo.
Bilje, Belje – Bilje se imenuje kraj. Belje pa se mu reče po Madžarsko in tako se imenuje tudi klet. Tu si ogledamo klet, tudi vinoteko - ki je pod ključem in poizkusimo njihova vina. Že izvorno je imela klet naravno zračenje, ki še danes dobro deluje. Vzdržujejo tudi stalno vlažnost. Tako so lahko sodi tudi trajni. Imajo sode narejene v Italiji (leto 2000) iz Slavonskih hrastov – prostornine 2.000 in 10.000 litrov. Te so spustili v staro klet skozi strop – naredili so luknjo, ki so jo nato rekonstruirali. Glavno vino je Graševina, ki se dobro ujema z njihovo Baranjsko kuhinjo in narezki z rdečo papriko. Chardonay je tudi suho vino. Pijemo letnik 2015 – okus po cvetju in sadju. Čuti se toplina in kremasta nota južnih leg vinogradov približno 210 metrov nad morjem. Obirajo ga konec avgusta in zori v 10.000 litrskih sodih. Belje ima 650 hektarov vinogradov in večino graševine. Potem Chardonay-a in 60 hektarov frankinja. Tretje vino, ki ga poizkušamo, je frankinja 2012 – sadno – začinske arome. Je prvo vino v teh – 2.000 litrskih novih sodih. Okus ostane dolgo v ustih. Pinot črni, Chabernet – suvignon, Merlot so tudi njihova vina. Četrto vino, ki ga poizkusimo je Črni Pinot 2012 – bolj suhe jagode – pobirajo ga sredi septembra – 20% suhih jagod. Je močno – 15% alkohola, bogatega okusa, začinske arome od hrastovih sodov in zori 24 mesecev. Meni v ustih budi okus kutinega želeja. Zraven nam postrežejo vodo, 2 vrsti njihovih salam – kulen – z rdečo papriko in prekajen kravji sir Gold – njihov novi izdelek (po mojem okusu zelo dober). Drugi sir je Gavda. Svoje vinograde imajo 5 kilometrov stran. Za ta ogled si ne vzamemo časa. Ponudijo tudi nakup vin, kar si mnogi privoščijo. Za vrhunsko vino je potrebna dobra lega, obiralni čas in količina grozdja.
Kopački rit – malo z vlakcem, malo z ladjico. Pogledali smo si film, ki pokaže malo več, kot ti je dano videti. Največ je bilo kormoranov in nekaj račk in sivih čapelj, tudi ena bela. Žabice smo slišali ponoči.
Didin Konak, Kopačevo – večerja domača iz kotla - 3 vrst mesa in slivovi knedlčki. Tamburaši so nam odigrali nekaj skladb in potem je bil prazen večer. Jaz sem ga izkoristila za sprehod čez vas do zadnjega prašička – ker kaj več nisi mogel narditi.
Osijek, Tvrđa – pričaka nas vodič Ivan Glavaš (glavaster@gmail.com), ki nas podrobno ob sprehodu seznani z zgodovino. Baje je cel velik kompleks tudi s kletmi, ki so zasute. Potegovali so se za evropska sredstva. To je uspelo Novemu sadu in oni že imajo izkopane te tunele – kleti. V Osijeku pa naj bi kleti imele tudi podhod pod Dravo do katakomb. Osijek ima tudi marino in športni certer na levem bregu Drave.
Osijek mesto in kosilo. Osijek – tramvaj 13. 9. 1884 – 3 mesece pred Sarajevom – 1. 1. 1885. Osječko pivo 1697 – pivovarna prvič plača davek. 1664 pa so bili tu še Turki in ni bilo piva. So pa to leto prišli recepti iz Nemčije – staro pivo. Mlajše pivo lahko dobiš. Neprekinjena proizvodnja. 1. pivo v Hrvaški. Tu imajo lako rakijo 18 – 19% alkohola, da se lažje pije. Pivo te uspava, malo žganja - malo vode pa ti da energijo. 1934 park - se imenuje po kralju Krešimiru IV (Marsej - ?) – najlepši park v Osijeku. Domovinski rat – nov spomenik – imenujejo ga radiator – velike stene se čez dan segrejejo in ponoči oddajajo toploto. Nismo ga videli. Imajo 18 km sprehajališč, 32 km kolesarskih poti. Promenada je na obeh obalah Drave. Most Mladosti – Beograjski arhitekt. 5 let je bil največji take vrste viseči most na svetu – 1980 – 85, ko so na Kitajskem naredili večjega. Leva obala Drave je 2 m nižja, da se voda, ki naraste v avgustu, lahko kontrolirano razlije. To so namensko naredili 1979 leta. Za svoje diplomsko delo je študent naredil skulpturo Picassa – to pa so potem postavili na obalo – na promenado. Trg svobode – center mesta – Tito je spodaj imel bunker. Sedaj je spodaj trgovski del s trgovinicami. Ima 3 vhode. Trg je ena velika fontana, ki v zimskem času ne deluje in nismo mogli delovanje videti. Od 2007 ima trg talno gretje – to pomeni, da pozimi ne zmrzuje. Ante Starčevič – Avstro – Ogrska – Madžari so pobirali davek. Ante S. pa je hotel enakopravnost in končal v zaporu.
Osijek katedrala - Katedralo so gradili 6 let – 1896 – 1900 in jo posveti Strossmaierju. Zagrebška je višine 105 m, osiječka pa 90 m in je druga po višini na Hrvaškem. Ker ne dobijo svoje biskupije, ne postane uradno katedrala, kar so upali. Jo pa vseeno tako imenujejo. Po površini pa je 3. cerkev na Hrvaškem. Naš vodič je bil tudi vodič princu Charlesu. Je neogotika in ima 5 oltarjev. Slavonija je multikulturna in zato tudi najbolj tolerantna. V Muenchnu ni bilo denarja za cerkev in te načrte dobi Osijek. Slavonija ima kvalitetne hrastove gozdove s 130 let starimi drevesi, ki so jih dobro prodali na Dunaj in v Budimpešto – v glavnem cerkvena last in tako so dobili denar za cerkev. Strossmaier je poskrbel za gradnjo. Vsi vitraji so iz Dunaja. Mirko Rački je poslikal freske – slabo so mu plačevali in obljubljali – »saj ti bo Bog poplačal« - živel je 104 leta srečen, čil in zdrav. Poseben oltar Matere božje Osječke – kjer so prosili za rešitev svojih težav in bili uslišani – ploščice zahvale. Posebna krstilnica.
Kosilo na ladjici. Zraven je pripet crusser – luksuzna ladja, ki potuje od Dunaja do Črnega morja. Vse te turistične ladje naredijo postanek v Osijeku. Kosilo je bolj klasično a v popolnoma belem ambientu.
Ergela Đakovo. Tu je pomembna Katedrala. Ban Tvrdko in žena Doroteja – so imeli najprej tu arabske konje – 90 konj. 1506 se ustanovili Ergelo. 150 let so bili pod Turki. 100 let so v Lipici kralji in princi mešali konje in v času Napoleona so vzgojili lipicanca – 1806 leta. Lipica ima okrog 400 konj, Đakovo pa 180. Strossmaier je gradil katedralo in tudi ergelo. Konji so za tekmovanja imajo tudi 4 - 4 vprege. Obiskala jih je tudi kraljica Elizabeta in lani 13.3. tudi Camilla. Zaposlenih je 6 ljudi. Ker so pri njih v glavnem žrebci, so vedno v ločenih ogradah. Eden je posebno velik. V glavnem se jih ne sme dotikati. Za konje imajo »tuš kabino« in »sušilnico« - za pozimi. Za sprehod imajo tudi pokriti paviljon z vrtljivimi pregradami. Za treninge pa veliko dvorano s svižem pomešanim z filcem, da je vedno dobra podlaga za konje. Velikost dvorane 27,5 x 65 m – 1450 m2. Mi se s fjakerji popeljemo po Đakovu in katedralo vidimo le od daleč.
Ivan Jelančič– Cernik in domov. Kar precej časa namenimo, da si pogledamo, od kod izvira Ivan. Tu nas lepo pogostijo. Pokažejo Občino, njihov Frančiškanski samostan z muzejem biblij in tudi pripravijo razstavo njihovega slikarja, ki je že bil Stoparjev gost v Sevnici.
Na koncu je šoferju »zmanjkalo časa« in nas je na Bregani pričakal nov šofer in smo okrog enih zjutraj doma.
Zapisala
Nevenka Vahtar
P.s.:
Predviden je bil ogled Tikveša – park in zunanjost dvorca ter Titovo priljubljeno bivališče (ga obnavljajo, a je še vedno dovolj zanimivo za ogled – sama sem si ga ogledala pred nekaj leti).
Prvi dan smo imeli »prazen čas« zvečer, kar je za take izlete velika škoda – gledati televizijo, ker drugega ne moreš početi?!. Prenočišče bi moralo biti v bližini Osijeka, da bi bil možen večerni sprehod ali kaj podobnega in dostopen vsaj z javnim prevozom. Cel dan smo samo sedeli in je gibanja bilo res premalo – lahko bi bilo planirano, da se z vlakcem v Kopačkem ritu peljejo le tisti, ki težko hodijo, saj imajo lepe poti skozi park.
Đakovačka katedrala je tudi vredna ogleda pa je bila spuščena.
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Bilje, Belje – Bilje se imenuje kraj. Belje pa se mu reče po Madžarsko in tako se imenuje tudi klet. Tu si ogledamo klet, tudi vinoteko - ki je pod ključem in poizkusimo njihova vina. Že izvorno je imela klet naravno zračenje, ki še danes dobro deluje. Vzdržujejo tudi stalno vlažnost. Tako so lahko sodi tudi trajni. Imajo sode narejene v Italiji (leto 2000) iz Slavonskih hrastov – prostornine 2.000 in 10.000 litrov. Te so spustili v staro klet skozi strop – naredili so luknjo, ki so jo nato rekonstruirali. Glavno vino je Graševina, ki se dobro ujema z njihovo Baranjsko kuhinjo in narezki z rdečo papriko. Chardonay je tudi suho vino. Pijemo letnik 2015 – okus po cvetju in sadju. Čuti se toplina in kremasta nota južnih leg vinogradov približno 210 metrov nad morjem. Obirajo ga konec avgusta in zori v 10.000 litrskih sodih. Belje ima 650 hektarov vinogradov in večino graševine. Potem Chardonay-a in 60 hektarov frankinja. Tretje vino, ki ga poizkušamo, je frankinja 2012 – sadno – začinske arome. Je prvo vino v teh – 2.000 litrskih novih sodih. Okus ostane dolgo v ustih. Pinot črni, Chabernet – suvignon, Merlot so tudi njihova vina. Četrto vino, ki ga poizkusimo je Črni Pinot 2012 – bolj suhe jagode – pobirajo ga sredi septembra – 20% suhih jagod. Je močno – 15% alkohola, bogatega okusa, začinske arome od hrastovih sodov in zori 24 mesecev. Meni v ustih budi okus kutinega želeja. Zraven nam postrežejo vodo, 2 vrsti njihovih salam – kulen – z rdečo papriko in prekajen kravji sir Gold – njihov novi izdelek (po mojem okusu zelo dober). Drugi sir je Gavda. Svoje vinograde imajo 5 kilometrov stran. Za ta ogled si ne vzamemo časa. Ponudijo tudi nakup vin, kar si mnogi privoščijo. Za vrhunsko vino je potrebna dobra lega, obiralni čas in količina grozdja.
Kopački rit – malo z vlakcem, malo z ladjico. Pogledali smo si film, ki pokaže malo več, kot ti je dano videti. Največ je bilo kormoranov in nekaj račk in sivih čapelj, tudi ena bela. Žabice smo slišali ponoči.
Didin Konak, Kopačevo – večerja domača iz kotla - 3 vrst mesa in slivovi knedlčki. Tamburaši so nam odigrali nekaj skladb in potem je bil prazen večer. Jaz sem ga izkoristila za sprehod čez vas do zadnjega prašička – ker kaj več nisi mogel narditi.
Osijek, Tvrđa – pričaka nas vodič Ivan Glavaš (glavaster@gmail.com), ki nas podrobno ob sprehodu seznani z zgodovino. Baje je cel velik kompleks tudi s kletmi, ki so zasute. Potegovali so se za evropska sredstva. To je uspelo Novemu sadu in oni že imajo izkopane te tunele – kleti. V Osijeku pa naj bi kleti imele tudi podhod pod Dravo do katakomb. Osijek ima tudi marino in športni certer na levem bregu Drave.
Osijek mesto in kosilo. Osijek – tramvaj 13. 9. 1884 – 3 mesece pred Sarajevom – 1. 1. 1885. Osječko pivo 1697 – pivovarna prvič plača davek. 1664 pa so bili tu še Turki in ni bilo piva. So pa to leto prišli recepti iz Nemčije – staro pivo. Mlajše pivo lahko dobiš. Neprekinjena proizvodnja. 1. pivo v Hrvaški. Tu imajo lako rakijo 18 – 19% alkohola, da se lažje pije. Pivo te uspava, malo žganja - malo vode pa ti da energijo. 1934 park - se imenuje po kralju Krešimiru IV (Marsej - ?) – najlepši park v Osijeku. Domovinski rat – nov spomenik – imenujejo ga radiator – velike stene se čez dan segrejejo in ponoči oddajajo toploto. Nismo ga videli. Imajo 18 km sprehajališč, 32 km kolesarskih poti. Promenada je na obeh obalah Drave. Most Mladosti – Beograjski arhitekt. 5 let je bil največji take vrste viseči most na svetu – 1980 – 85, ko so na Kitajskem naredili večjega. Leva obala Drave je 2 m nižja, da se voda, ki naraste v avgustu, lahko kontrolirano razlije. To so namensko naredili 1979 leta. Za svoje diplomsko delo je študent naredil skulpturo Picassa – to pa so potem postavili na obalo – na promenado. Trg svobode – center mesta – Tito je spodaj imel bunker. Sedaj je spodaj trgovski del s trgovinicami. Ima 3 vhode. Trg je ena velika fontana, ki v zimskem času ne deluje in nismo mogli delovanje videti. Od 2007 ima trg talno gretje – to pomeni, da pozimi ne zmrzuje. Ante Starčevič – Avstro – Ogrska – Madžari so pobirali davek. Ante S. pa je hotel enakopravnost in končal v zaporu.
Osijek katedrala - Katedralo so gradili 6 let – 1896 – 1900 in jo posveti Strossmaierju. Zagrebška je višine 105 m, osiječka pa 90 m in je druga po višini na Hrvaškem. Ker ne dobijo svoje biskupije, ne postane uradno katedrala, kar so upali. Jo pa vseeno tako imenujejo. Po površini pa je 3. cerkev na Hrvaškem. Naš vodič je bil tudi vodič princu Charlesu. Je neogotika in ima 5 oltarjev. Slavonija je multikulturna in zato tudi najbolj tolerantna. V Muenchnu ni bilo denarja za cerkev in te načrte dobi Osijek. Slavonija ima kvalitetne hrastove gozdove s 130 let starimi drevesi, ki so jih dobro prodali na Dunaj in v Budimpešto – v glavnem cerkvena last in tako so dobili denar za cerkev. Strossmaier je poskrbel za gradnjo. Vsi vitraji so iz Dunaja. Mirko Rački je poslikal freske – slabo so mu plačevali in obljubljali – »saj ti bo Bog poplačal« - živel je 104 leta srečen, čil in zdrav. Poseben oltar Matere božje Osječke – kjer so prosili za rešitev svojih težav in bili uslišani – ploščice zahvale. Posebna krstilnica.
Kosilo na ladjici. Zraven je pripet crusser – luksuzna ladja, ki potuje od Dunaja do Črnega morja. Vse te turistične ladje naredijo postanek v Osijeku. Kosilo je bolj klasično a v popolnoma belem ambientu.
Ergela Đakovo. Tu je pomembna Katedrala. Ban Tvrdko in žena Doroteja – so imeli najprej tu arabske konje – 90 konj. 1506 se ustanovili Ergelo. 150 let so bili pod Turki. 100 let so v Lipici kralji in princi mešali konje in v času Napoleona so vzgojili lipicanca – 1806 leta. Lipica ima okrog 400 konj, Đakovo pa 180. Strossmaier je gradil katedralo in tudi ergelo. Konji so za tekmovanja imajo tudi 4 - 4 vprege. Obiskala jih je tudi kraljica Elizabeta in lani 13.3. tudi Camilla. Zaposlenih je 6 ljudi. Ker so pri njih v glavnem žrebci, so vedno v ločenih ogradah. Eden je posebno velik. V glavnem se jih ne sme dotikati. Za konje imajo »tuš kabino« in »sušilnico« - za pozimi. Za sprehod imajo tudi pokriti paviljon z vrtljivimi pregradami. Za treninge pa veliko dvorano s svižem pomešanim z filcem, da je vedno dobra podlaga za konje. Velikost dvorane 27,5 x 65 m – 1450 m2. Mi se s fjakerji popeljemo po Đakovu in katedralo vidimo le od daleč.
Ivan Jelančič– Cernik in domov. Kar precej časa namenimo, da si pogledamo, od kod izvira Ivan. Tu nas lepo pogostijo. Pokažejo Občino, njihov Frančiškanski samostan z muzejem biblij in tudi pripravijo razstavo njihovega slikarja, ki je že bil Stoparjev gost v Sevnici.
Na koncu je šoferju »zmanjkalo časa« in nas je na Bregani pričakal nov šofer in smo okrog enih zjutraj doma.
Zapisala
Nevenka Vahtar
P.s.:
Predviden je bil ogled Tikveša – park in zunanjost dvorca ter Titovo priljubljeno bivališče (ga obnavljajo, a je še vedno dovolj zanimivo za ogled – sama sem si ga ogledala pred nekaj leti).
Prvi dan smo imeli »prazen čas« zvečer, kar je za take izlete velika škoda – gledati televizijo, ker drugega ne moreš početi?!. Prenočišče bi moralo biti v bližini Osijeka, da bi bil možen večerni sprehod ali kaj podobnega in dostopen vsaj z javnim prevozom. Cel dan smo samo sedeli in je gibanja bilo res premalo – lahko bi bilo planirano, da se z vlakcem v Kopačkem ritu peljejo le tisti, ki težko hodijo, saj imajo lepe poti skozi park.
Đakovačka katedrala je tudi vredna ogleda pa je bila spuščena.
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
1. dan: Slovenija – Kopački rit – Kneževi vinogradi – Osijek
Odhod avtobusa iz Sevnice (AP ob 5.00) in vožnja z vmesnim daljšim postankom za malico z avtobusa do KOPAČKEGA RITa. Poplavno območje med rekama Dravo in Donavo je največji ornitološki rezervat na Hrvaškem ter eno največjih mokrišč v Evropi. V infocentru si bomo ogledali videoprojekcijo, nato pa se bomo z vlakcem odpeljali do ladjice, ki nas bo popeljala po rečnih kanalih in jezeru Sakadaš. Na poti bomo opazovali nekatere izmed kar 2000 živalskih in rastlinskih vrst. Drugi del dneva bomo preživeli v KNEŽEVIH VINOGRADIH. Obiskali bomo vinsko klet Vina Belje, ki je najsodobnejša in hkrati najstarejša v regiji. Preden pa se podamo v kletne prostore, katere prvič omenjajo v zapisih bitke pri Mohaču leta 1526, ko so tu bivali turški vojaki velikega vojskovodje Sulejmana Veličastnega, se bomo po vinski cesti odpeljali do »vidikovca«, s katerega se nam bo odprl prekrasen razgled na obsežne beljske vinograde. Sledi ogled vinske kleti in njenih 71 velikih sodov, od katerih jih ima 17 kapaciteto 10.000 litrov, ostalih 54 pa 2.000 litrov ter vinski arhiv s preko 20.000 steklenicami. Za konec bomo vina seveda tudi pokusili, v tamkajšnji trgovinici pa boste lahko kupili beljske dobrote, s katerimi boste razveselili domače. Postanek na poznem tradicionalnem kosilu ob zvokih tamburašev. Namestitev v hotelu in nočitev.
2. dan: Osijek – Đakovo – Slovenija
Zajtrk. Na sprehodu po OSIJEKU bomo spoznali Tvrđo, utrjeni del mesta iz 18. stoletja, ki skriva zanimive zgodbe in legende, tudi tisto o generalu Johannu Stephanu von Beckersu, ki je zgradil mestno obzidje, da bi mesto obvaroval pred turškimi vpadi. Pas parkov in drevored Kralja Tomislava nas bo pripeljal do secesijske četrti z monumentalnimi zgradbami ter naprej do glavnega trga in katedrale Sv. Petra in Pavla. Katedrala je z 90m visokim zvonikom druga najvišja cerkev na Hrvaškem in najvišja zgradba v Osijeku. Nekaj prostega časa bomo namenili za kosilo, samostojne oglede in nakupe, nato pa se bomo podali proti ĐAKOVU, kjer bomo obiskali Državno žrebčarno. Ob spremstvu strokovnega vodnika si bomo ogledali hleve, kjer vzrejajo in dresirajo lipicance in hrvaške toplokrvne pasme, zunanji hipodrom, terene za dresuro in preskakovanje ovir,… Za konec se bomo s fijakarjem zapeljali po mestu. Ko bomo izčrpali svoje zaloge dnevne energije, se bomo poslovili in se polni novih znanj ter spoznanj odpeljali proti domu, kamor bomo prišli v poznih nočnih urah.
CENA: 134 € / najmanj 50 oseb, 143 € / najmanj 40 oseb, 157 € / najmanj 30 oseb,
170 € / najmanj 25 oseb
MOŽNOST PLAČILA NA 2 OBROKA: 06.03. – 70 € 03.04. – 64 €
Svetujemo doplačilo za CORIS zavarovanje z asistenco v tujini – 4,10 €/osebo
CENA VKLJUČUJE: prevoz s sodobnim turističnim avtobusom, cestnine in parkirnine, malica z busa, voden ogled Kopačkega rita (vstopnica, video predstavitev, sprehod, vožnja z vlakcem in ladjico), voden ogled vinske kleti Vina Belje z degustacijo vin, tradicionalno kosilo z živo glasbo, namestitev v dvo- in troposteljnih sobah v hotelu 3*, nočitev z zajtrkom, voden ogled Osijeka, kosilo, voden ogled žrebčarne in vožnja s fijakarjem, organizacija in vodenje izleta (vodič z licenco GZS), osnovno nezgodno zavarovanje, DDV.
Neobvezno DOPLAČILO: enoposteljna soba – 20 €, zavarovanje rizika odpovedi – 5% cene aranžmaja, CORIS zavarovanje z asistenco v tujini – 4,10 €/osebo (vsaj 7 oseb).
Odhod avtobusa iz Sevnice (AP ob 5.00) in vožnja z vmesnim daljšim postankom za malico z avtobusa do KOPAČKEGA RITa. Poplavno območje med rekama Dravo in Donavo je največji ornitološki rezervat na Hrvaškem ter eno največjih mokrišč v Evropi. V infocentru si bomo ogledali videoprojekcijo, nato pa se bomo z vlakcem odpeljali do ladjice, ki nas bo popeljala po rečnih kanalih in jezeru Sakadaš. Na poti bomo opazovali nekatere izmed kar 2000 živalskih in rastlinskih vrst. Drugi del dneva bomo preživeli v KNEŽEVIH VINOGRADIH. Obiskali bomo vinsko klet Vina Belje, ki je najsodobnejša in hkrati najstarejša v regiji. Preden pa se podamo v kletne prostore, katere prvič omenjajo v zapisih bitke pri Mohaču leta 1526, ko so tu bivali turški vojaki velikega vojskovodje Sulejmana Veličastnega, se bomo po vinski cesti odpeljali do »vidikovca«, s katerega se nam bo odprl prekrasen razgled na obsežne beljske vinograde. Sledi ogled vinske kleti in njenih 71 velikih sodov, od katerih jih ima 17 kapaciteto 10.000 litrov, ostalih 54 pa 2.000 litrov ter vinski arhiv s preko 20.000 steklenicami. Za konec bomo vina seveda tudi pokusili, v tamkajšnji trgovinici pa boste lahko kupili beljske dobrote, s katerimi boste razveselili domače. Postanek na poznem tradicionalnem kosilu ob zvokih tamburašev. Namestitev v hotelu in nočitev.
2. dan: Osijek – Đakovo – Slovenija
Zajtrk. Na sprehodu po OSIJEKU bomo spoznali Tvrđo, utrjeni del mesta iz 18. stoletja, ki skriva zanimive zgodbe in legende, tudi tisto o generalu Johannu Stephanu von Beckersu, ki je zgradil mestno obzidje, da bi mesto obvaroval pred turškimi vpadi. Pas parkov in drevored Kralja Tomislava nas bo pripeljal do secesijske četrti z monumentalnimi zgradbami ter naprej do glavnega trga in katedrale Sv. Petra in Pavla. Katedrala je z 90m visokim zvonikom druga najvišja cerkev na Hrvaškem in najvišja zgradba v Osijeku. Nekaj prostega časa bomo namenili za kosilo, samostojne oglede in nakupe, nato pa se bomo podali proti ĐAKOVU, kjer bomo obiskali Državno žrebčarno. Ob spremstvu strokovnega vodnika si bomo ogledali hleve, kjer vzrejajo in dresirajo lipicance in hrvaške toplokrvne pasme, zunanji hipodrom, terene za dresuro in preskakovanje ovir,… Za konec se bomo s fijakarjem zapeljali po mestu. Ko bomo izčrpali svoje zaloge dnevne energije, se bomo poslovili in se polni novih znanj ter spoznanj odpeljali proti domu, kamor bomo prišli v poznih nočnih urah.
CENA: 134 € / najmanj 50 oseb, 143 € / najmanj 40 oseb, 157 € / najmanj 30 oseb,
170 € / najmanj 25 oseb
MOŽNOST PLAČILA NA 2 OBROKA: 06.03. – 70 € 03.04. – 64 €
Svetujemo doplačilo za CORIS zavarovanje z asistenco v tujini – 4,10 €/osebo
CENA VKLJUČUJE: prevoz s sodobnim turističnim avtobusom, cestnine in parkirnine, malica z busa, voden ogled Kopačkega rita (vstopnica, video predstavitev, sprehod, vožnja z vlakcem in ladjico), voden ogled vinske kleti Vina Belje z degustacijo vin, tradicionalno kosilo z živo glasbo, namestitev v dvo- in troposteljnih sobah v hotelu 3*, nočitev z zajtrkom, voden ogled Osijeka, kosilo, voden ogled žrebčarne in vožnja s fijakarjem, organizacija in vodenje izleta (vodič z licenco GZS), osnovno nezgodno zavarovanje, DDV.
Neobvezno DOPLAČILO: enoposteljna soba – 20 €, zavarovanje rizika odpovedi – 5% cene aranžmaja, CORIS zavarovanje z asistenco v tujini – 4,10 €/osebo (vsaj 7 oseb).